نیکی هرگز با بدی هم‌سنگ نمی‌شود، تو در برابر بدی، راه بهتر را برگزین که همان نیکی است. پس به نیکوترین وجه پاسخ ده، خواهی دید که آن‌که میان تو و او دشمنی بوده تو را یاری صمیمی شود. اما این خصلت نیکو را جز کسانی که شکیبایی می‌کنند و بهره ای عظیم [از سعادت و انسانیت] دارند درنمی‌یابند.

سوره فصلت آیات 34 و 35

/ 4 نظر / 20 بازدید
محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم[گل] اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم[گل] سلام علیکم[گل] امام حسين علیه السلام فرمودند: هر كس خشنودی خداوند را با خشم مردم بدست آورد، خداوند او را در امور آنان بي نياز سازد، و هر كس خشنودی مردم را با خشم خدا بدست آورد، خداوند او را به مردم وا می گذارد.[گل]

ا. ش.

براي هر كسي اين پند بزرگ پيامي جدي و تامل برانگيز دارد، براي كسي كه تجربه اش را داشته جديتر، عميقتر و در عين حال آرامش بخشتر. بجا و دلنشين بود! پ. ن. اگر لطف كنيد بفرماييد چه ترجمه اي را اختيار كرده ايد (از چه بزرگواري) ممنون مي شوم.

محب ولایت

سلام علیکم برایتان آرزوی موفقیت و سرافرازی دارم[گل]

مسعود راستی

سلام دوست من استاد بهاء الدین خرمشاهی در توضیح این آیه در قرآن خود می نویسد فراء از نحویان بزرگ قدیم میگوید "لا"ی دوم صله و اضافه است . وبعضی گویند برای تأکید است . مرحوم آیه الله دکتر صادقی تهرانی چنین ترجمه و تفسیر کرده است : و (هرگز) نه نیکی و نه بدی (بایکدیگر) برابر نیستند.بدی را بدان گونه که بهترست دفع کن ،آنگاه کسی که ......... . این دو "نه" دوبعدی است : نخست درونی های هریک - که بدها باهم و خوب ها هم بایکدیگر برابر نیستند. دوم به طریق اولی تمام بدها با تمامی خوب ها نابرابرند. و اگر "نه" در انحصار برابری دوم بود عبارت درستش این بود که " بدها با خوبها برابر نیستند" . ایشان می افزاید که ضرورت احقاق حق و ابطال باطل بخاطر این نیست که حسن است بلکه باید به بهترین روش عمل شود ( این معنای برابر نبودن خوب ها با هم است) . سپاس از تو که ما را بدین مقام رهنمون شدی . جزاک الله خیرا .